Автомобільний активний сабвуфер типорозміру 12" (30 см) - Пролоджі AT-1200 з одним динаміком та номінальною потужністю RMS 120 Вт. Тип корпусу моделі фазоінверторний, а його форма Tube. Пристрій з частотним діапазоном 50 - 160 Гц, чутливістю 89 дБ. До особливостей цього сабвуфера можна віднести можливість регулювання фаз, наявність високовольтного входу, захисну решітку. Діаметр НЧ-динаміка становить 300 мм, корпус автомобільного сабвуфера виготовлений з MDF, а для дифузора використовувалася целюлоза/папір.
Замовнику необхідно, щоб ми виконали ремонт активного автомобільного сабвуфера, який не вмикається. Від нього дізналися, що коли трапилася несправність, він самостійно розібрав пристрій та намагався виконати ремонт (паяв якісь деталі), при цьому позитивного результату це не дало. Тільки після цього вирішив звернутися по допомогу до фахівців. У такому розібраному вигляді автомобільний сабвуфер доставлено до нашого сервісного центру.
На світлині №1 видно, що загалом зовнішній вигляд пристрою добрий. Початковий огляд показав, що сабвуфер у розібраному вигляді, він сильно погорів (згоріли доріжки), встановлені позаштатні деталі ще радянських часів. Щоб ремонт активного автомобільного сабвуфера було виконано на професійному рівні, знадобилася діагностика. З її допомогою вдалося встановити, що з ладу одночасно вийшло два модулі - перетворювача напруги та модуль ПНЧ (підсилювача низької частоти), відповідно потрібне їх відновлення.
З такою несправністю ремонт полягав у наступному: відновлено працездатність модуля перетворювача напруги та модуля ПНЧ. Для цього довелося перепаяти багато різних деталей, таких як діод, резистор, конденсатори (всього 5 штук). У перетворювачі напруги перепаяли транзистори IRFZ 44N в кількості 4 штук, ще один транзистор 2SD 718 перепаяли в модулі ПНЧ. Також виконано відновлення монтажу (згоріли доріжки) та пропаювання плат (див. світлини №4 та 5). Після описаного ремонту активного автомобільного сабвуфера він вмикається.
Цей ремонт модуля перетворювача напруги та модуля ПНЧ із заміною на них багатьох деталей, відновлення монтажу та пропаювання плат обійшовся клієнту 700 грн.
Цей автомобільний сабвуфер не вмикався з цілком зрозумілих причин, у нього вийшли з ладу модуль перетворювача напруги та модуль підсилювача низької частоти. Користувач, не маючи практики виконання ремонту, самостійно розібрав пристрій та напаяв ще радянські позаштатні деталі, чим тільки посилив проблему.
Майстер рекомендував замовнику уважно стежити за правильним підключенням до авто! Підключати автомобільний сабвуфер максимально уважно! Не допускати переполюсування! Якщо в роботі пристрою знову виникнуть проблеми, нічого більше самостійно не робити, більше не розбирати та нічого не паяти!
Коментувати