Однофазний побутовий стабілізатор напруги гібридного типу (симісторний/релейний) Елекс Гібрид 9-1/40 V2.0 (країна-виробник Україна), з номінальною потужністю при вхідній напрузі 220 Вольт - 9 кВА та номінальним вхідним струмом 40 Ампер. Прилад з діапазоном вхідної напруги 110-325 Вольт, часом реакції на зміну вхідної напруги 100 мс та затримкою на вмикання 10 секунд. Цей стабілізатор напруги з дев'ятьма ступенями перемикання обмоток трансформатора (крок 20 Вольт), у ньому використовується електронний режим "Транзит" ("Bypass") із цифровою індикацією. Пристрій із захистом від короткого замикання, підвищеної та зниженої напруги, перегріву, перевантаження. У ньому використовується вентилятор примусового охолодження.
У нас завжди можна виконати ремонт стабілізаторів Елекс Гібрид, незалежно від ступеня несправності, що у ньому виникла. З цієї причини до нас звернувся замовник та повідомив, що перед виникненням проблеми був стрибок напруги мережі, запахло горілим та пропала вихідна напруга, так само завищена напруга та струми в мережі постійно у клієнта. Також від нього довідалися, що вже досить давно під час експлуатації було чути запах горілого. Як з'ясували, цей стабілізатор напруги використовується в приватному будинку для захисту побутової техніки (холодильника, кондиціонера, телевізора, кухонної техніки і т.д.). Коли сталася проблема, вся побутова техніка залишилася в робочому стані.
На 5 світлині видно, що стабілізатор у відмінному стані, має акуратний корпус білого кольору, на якому відсутні механічні дефекти. У сервісному центрі прилад не ввімкнувся, індикації на дисплеї не було. Перш ніж виконувати діагностику та подальший ремонт стабілізаторів Елекса Гібрида його необхідно було розібрати. Для цього майстер відкрутив всі гвинти, після чого акуратно відокремив передню та задню панелі корпусу. Як з'ясувалося в цій моделі, використовується 6 реле NT90TNCS24CB (див. світлину №4). На першій та другій світлині видно, що через сильний стрибок напруги мережі стався сильний прогар на клемній колодці, тому потрібна її заміна. Очевидно, це і стало причиною того, що відчувався запах горілого. У ході діагностики з'ясували, що з ладу вийшли силові ланцюги, несправна плата реле.
У ситуації, що склалася для відновлення силових ланцюгів, плати реле знадобилася заміна різних радіодеталей. До цього списку входять діоди, резистори та кілька конденсаторів. Виконано відновлення монтажу (згоріли доріжки), для чого довелося використати спеціальне обладнання. Крім цього, виконано заміну клемної колодки 4-х контактної 600 В 80 А (видно на світлинах №2 та 4). Після такого ремонту стабілізаторів Елекса Гібрида він вмикається, індикація на екрані з'явилася. На останній світлині видно, що вихідна стабілізована напруга становить 221 В. Після ремонтних робіт пристрій перевірено з використанням спеціального обладнання – лабораторним автотрансформатором (ЛАТРом) від 140 до 250 В, який дозволяє плавно змінювати напругу на виході та точно контролювати параметри струму. Це вкрай важливо, оскільки перевірка за допомогою ЛАТРа допомагає точно оцінити, наскільки стабілізатор підтримує задану напругу в різних режимах роботи, а також її здатність реагувати на коливання вхідної напруги.
За відновлення силових ланцюгів, плати реле з заміною несправних деталей, відновлення монтажу, заміну клемної колодки клієнт заплатив 1300 грн.
У цьому стабілізаторі напруги українського виробника Елекс Гібрид була досить непроста несправність, що виникла через різкий перепад напруги мережі. Через це дуже сильно прогоріла клемна колодка, тому чути запахи горілого. Крім того, на платі погоріли доріжки, тож знадобилося відновлення монтажу з використанням спеціального ремонтного обладнання. Попри те, як стверджує замовник, жодна побутова техніка, яка є в будинку, не постраждала. Відповідно, зі своїм основним завданням стабілізатор упорався!
Щоб надалі цей стабілізатор напруги працював максимально якісно, майстер рекомендував ретельно затягувати гвинти клемника! Прилад бажано не перевантажувати, інакше є ризик його виходу з ладу. Це викликане тим, що при перевантаженні підгоряють та залипають контакти реле. Навантаження повинне становити не більше 9 кВт! Також у процесі експлуатації стабілізатора рекомендується періодично перевіряти та виявляти надійність приєднання проводів заземлення та навантаження споживача, стежити за відсутністю серйозних механічних пошкоджень корпусу, що призводять до їх дотику до струмопровідних частин. Також важливо стежити за появою нехарактерного запаху, пов'язаного з ізоляцією, що горить, появою підвищеного шуму або вібрації, а також за безперешкодним доступом холодного повітря через вентиляційні отвори. Виконання цих правил – гарантія тривалої роботи приладу без ремонту.
Коментувати