42-дюймовий (107 см) РК LED телевізор угорської збірки Філіпс 42PFL6097T з роздільною здатністю матриці 1920x1080 пікселів, яскравістю 400 кд/м² та контрастністю 500000:1. До особливостей цієї моделі можна віднести наявність функції Smart TV (Smart TV Premium), підтримку 3D, наявність Ethernet (RJ-45), Wi-Fi. Для покращення якості зображення в телевізорі використовуються технології Pixel Precise HD, Perfect Motion Rate 600 Гц та Micro Dimming. Крім того, виробник наділив телевізор широким спектром портів та роз’ємів, до яких належать 5 HDMI, 3 USB, SCART, компонентний вхід, D-Sub, AUX, вихід на навушники. При створенні цього телевізора, поряд з якістю зображення, особливу увагу було приділено досягненню кристально чистого, об’ємного звучання. Це досягається завдяки використанню двох вбудованих динаміків потужністю по 14 Вт кожен та технології об'ємного звучання.
Телевізор, який надійшов до нашої майстерні з досить складною проблемою. Він не вмикається, індикатор чергового режиму теж не світиться. При прийманні замовник розповів, що придбав цей телевізор у 2012 році. Це не перша несправність цього телевізора, кілька років тому він також не вмикався, і тоді користувач самостійно замінив плату живлення. Він розповів, що вирішив самостійно виконати ремонт, для чого розібрав телевізор, визначив, що проблема в модулі живлення. Щоб виконати його заміну, йому вдалося купити донорський телевізор (таку ж модель, але з розбитою матрицею), з якого він замінив плату живлення, після чого зібрав телевізор у зворотному порядку. Потримавшись ще кілька років, несправність знову проявилася. Розібравши телевізор ще раз та переконавшись, що плата живлення ціла, він вирішив, що більше нічого самостійно робити не буде, тому звернувся за допомогою в сервісний центр. У цій ситуації є припущення, що знадобиться ремонт Main Board телевізора, про що можна буде сказати тільки після проведення поглибленої діагностики.
Зовнішній стан телевізора нормальний, однак задня панель виглядає неохайно, на ній є плями та потертості (див. світлину №2). Для проведення діагностики, в першу чергу, потрібно було розібрати телевізор, що не становило великих труднощів (до нас задню панель вже знімали кілька разів). Викрутивши всі наявні гвинти та піднявши панель, стало зрозуміло, що в цій моделі використовуються такі модулі, як блок живлення DPS-119CP, матриця LTA420EUF-FEP1 (LGPH)B. Спочатку телемайстер протестував всі модулі. На платі MainBoard: 310431365664 (Шасі QFU2.1E) були перевірені всі живлення та зроблено висновок, що вона несправна, а саме проблема в центральному процесорі. Видно сліди залиття в районі ущільнювальної гумки. При вимірюванні мультиметром між певними ніжками процесора та «землею» опір виявився занадто низьким, що вказує на коротке замикання всередині чіпа. У цьому випадку потрібно виконати досить складну та витратну BGA-пайку (реболінг). Крім того, необхідно перепаяти інші несправні радіодеталі. З результатами діагностики та тим, як буде виконуватись ремонт Main Board телевізора, замовника ознайомили, який дав згоду на виконання ремонту.
Перше, що потрібно було зробити - підібрати донора плати MainBoard: 310431365664 (Шасі QFU2.1E) для виконання перепайки радіодеталей, що вийшли з ладу. Нам вдалося це зробити завдяки хорошим складеним відносинам з постачальниками (світлини №3 та 4). Для виконання реболінга в першу чергу був максимально акуратно знятий керамічний радіатор (цей момент є вкрай важливим, оскільки текстоліт досить тонкий та гнеться). Після цього був нанесений флюс, після чого телемайстер приступив безпосередньо до реболінгу (заміні BGA кульок). При виконанні цього процесу важливо не перегріти процесор, оскільки ціна нової плати дуже висока. Дальші дії - очищення термопрокладки та протирання її спиртом. Тепер можна було нанести термопасту на процесор та щільно придавити радіатор. Кінцеві дії - нанесення клею, а після того, як він повністю висох, була виконана збірка. Для подальшого ремонту Main Board телевізора була виконана перепайка несправних деталей, включаючи діоди, резистори, кілька конденсаторів. На останній світлині повністю відремонтована плата встановлена на своє місце. Це був складний, однак результативний ремонт, адже телевізор увімкнувся, зображення чудової якості, всі функції працюють, про що свідчить перша світлина.
З урахуванням вартості плати донора, за ремонт плати MainBoard з перепайкою на ній несправних деталей та реболінг центрального процесора замовник заплатив 2400 грн.
Ця несправність у телевізорі виявилась доволі складною та вимагала не тільки високої кваліфікації спеціаліста, але й використання спеціального ремонтного обладнання. Проблема полягала в тому, що телевізор не вмикався та не було індикації, через несправність плати Main Board (модель: 310431365664, Шасі QFU2.1E). Для відновлення працездатності плати було необхідно виконати реболінг центрального процесора, оскільки на платі спостерігався низький опір, що вказувало на коротке замикання всередині чіпа. Крім того, на платі були й інші несправні радіодеталі, які також потребували заміни. Для цього була придбана ідентична плата (донор), з якої були випаяні необхідні компоненти. Цікаво, що це не перша несправність цього телевізора, кілька років тому він також не вмикався та користувач самостійно замінив плату живлення.
Перше, що було рекомендовано замовнику, який звернувся за відремонтованим телевізором - уникати самостійних ремонтів без точної діагностики. Хоча в минулий раз йому вдалося тимчасово відновити роботу пристрою, сучасні телевізори містять складну електроніку, тому без спеціалізованого обладнання можна не лише не усунути причину проблеми, але й прискорити повторний вихід з ладу. Тому при перших ознаках несправності краще звертатися до сервісного центру, це може продовжити термін служби пристрою та зменшити витрати на подальші ремонти. Надалі рекомендується розміщувати телевізор з урахуванням тепловіддачі - не ставити його впритул до стіни, не допускати потрапляння сонячних променів та не закривати вентиляційні отвори. Центральний процесор телевізора працює під постійним навантаженням, тому будь-які перебої в охолодженні (запилення, погана вентиляція, перегрів від зовнішніх джерел) можуть з часом призвести до деградації контактів та повторення проблеми. Перепади напруги та нестабільне живлення є одними з частих причин деградації BGA-контактів та збою процесора. Це особливо актуально, якщо раніше телевізор зазнавав перевантажень за напругою. Враховуючи це, рекомендується використовувати стабілізатор напруги або мережевий фільтр з захистом від перенапруг.
Коментувати